Başarılı bir insan olmak ne demektir?
Başarıya giden yolda sizi canlı tutan şey nedir?
Ya da önünüze çıkan alternatifler sizi gittiğiniz yoldan saptırıyor mu?
Başarılı olmak deyince aklınıza neler geliyor?
Hep en üst noktada olmak mıdır başarı?
…..
Gelin birlikte başarıya odaklanalım.

-Diyelim ki hedefiniz’’Biraz kilo vermem gerek’’yerine, ‘’sekiz kilo vereceğim’’ olsun.Tam olarak neyi istediğinizi bilmek o iş için motivasyonunuzu sağlayacaktır.Kısaca koyduğunuz hedefin ölçülebilir olması sizi hedefe daha çok odaklar.
-Ulaşacağınız hedef için başlama anınızı belirleyin.Mesela uzun süredir yapmak istediğiniz spora başlama aktivitenizi erteliyorsunuz; bunun yerine net bir tarih koyup ‘’şubatın 20 sinde başlayaca-ğım’’deyin ve göreceksiniz ki; beyniniz size bunu hatırlatacaktır.
-Hedefinizi gerçekleştirmek için tam olarak belirlediğiniz zamanı kontrol edin.’’Ulaşmam gereken zamanda ulaşabilecek miyim?
Eksiklerim neler?
Daha neleri ön plana çıkartırsam hedefime zamanında ulaşırım ?’’ Diye ara ara kendinize sorun.

Kontrol mekanizması hedefinizde yapmanız gereken aksiyonları ve eğer varsa hedefteki sapmala-rınızın nedenlerini çok daha kısa sürede farkedip tekrar ana hedefe yönelmenizi sağlayacaktır.
-Gerçekçi olun.Hedefinizi belirlerken hedefinizin ulaşılabilir olmasına ve bu hedefe ilerlerken moti-vasyonunuzun en üst seviyeye çıkması gerektiğini kabullenin.Başarılı olacağınıza önce kendiniz inanın ve pozitif tutum içinde olun.Bu sizi başarıya daha çok motive edecektir.
-Bir hedefi planlarken sadece kendi yetenekleriniz doğrultusunda olmasına odaklanmayın.İlginiz olan ancak yeteneğinizin olmadığını düşündüğünüz bir konuda adım atmaktan korkmayın.
Unutmayın yetenek geliştirilebilir.Çoğu insan akıl zeka ve yeteneğin değiştirilemeyeceğine inanır.
Oysa ki; kişi odak noktasını belirlediğinde zihni ona ulaşmak için her türlü alternatifi üretir ve kendi-sinin dahi farkında olmadığı bir yeteneğini ortaya çıkartabilir.Sadece denemekten korkmayın.
-Başarılı olmak için enerjinizi yüksek tutun.İlk denemede olmadıysa pes etmeyin; tekrar deneyin, tekrar ve sonra tekrar….Beyin birşeyi ne kadar çok tekrarlarsa onu yapmak için harekete
geçecektir.Kendinizin bile inanamadığı güzel sonuçlar alabilmeniz sizin yüksek iradenizle mümkün olacaktır unutmayın.

İLHAM KAYNAKLARINI BELİRLE

Mümkün olduğunca ne yapmanız gerektiğine odaklanın.Olumsuz kelimeleri ve negatifleri düşün-meyin ve söylemeyin.
Başarılı olabilmek için neyi daha doğru yapabilirim?
Beni bu yolda ilerlemekten alıkoyan nedir?
Bunu nasıl kendimden ve yolumdan uzaklaştırırım? Diye düşünün.

Kendinize sorduğunuz bu soruların kendinize ilham yaratacağını unutmayın.

EN BÜYÜK SABOTAJCIN KENDİNSİN!!!

‘’Ama zaten hiç başlamamalıydım. Yapamayacağımı bile bile başladım. Ona ulaşmam gerçekten çok zordu biliyordum’’ gibi olumsuzluk içeren cümleler kullanmayın ve hatta aklınızdan dahi geçirme-yin. Bu cümlelerin hepsinin birer önyargı niteliğinde olduğunu farkedin.

Başarılı olmak için yapılması gerekenler:
1-Hedefinizi belirleyin.
2-Hedefe ulaşacağınız zamanı belirleyin.
3-Farklı alternatifleri ve doneleri gözden geçirin.
4-Hedefinize giden yolun adımlarını içeren bir plan hazırlayın.
5-Plana sadık kalın.
6-Planınızda sapmalar olduysa günlük veya haftalık şeklinde planını tekrar gözden geçirin ve nerede ne yaptım, daha doğru nasıl yapılabilirdim kısmını araştırın.
7-Planınızda değişiklik yapılması gerekiyorsa bunu araştırın ve hedefinizden ayrılmadan yapmanız gerekeni yapın.
8-Hedefinize giden yolda size kimler destek olabilir, hangi kaynaklar işine yarar bunları belirleyin ve görüşmelerinizi randevu şeklinde planlayın ve bunlara sadık kalın.
9-Yolunuzda size engel çıkartan kişileri , olayları, döngüleri belirleyin ve ‘’hayır’’diyebilmeyi öğrenin ki; yolunuzda da taşlar ayağınıza takılmasın.
10-‘’Denedim olmadı’’veya ‘’yapamayacağım’’ asla demeyin. Unutmayın ki; üzerine gitmediğiniz hiçbir şeyi kabullenmediğiniz sürece elde edemezsiniz.Önce onu ne kadar çok istediğinizi düşünün ve onu kendi içinizde kabul edin ve benimseyin.Sonra ona ulaşmak daha kolaylaşacaktır.
11-Düşseniz de ayağa kalkıp tozunuzu toprağınızı silkeleyin ve yola devam edin.Yılmadan sadece hedefe odaklanarak yürüyün.

Hedefe ulaşıp başarıyı elde ettiğinizde bütün yaşadıklarınız ; arkanıza dönüp baktığınızda denenmiş ve kanıtlanmış bir tecrübe olarak kalacak.
Eğer ki hedefinize ulaşmak sizin için bir TUTKU’ya dönüştüyse;
Unutmayacağınız tek şey şu:

TUTKU ile yaptığınız herseyin sonu MUTLAK BAŞARI’dır.

Başarılarınızın katlanarak artacağı güzel günlere yelken açmaya ne dersiniz?

Yonca USLU ,PCC