HAKKIMIZDA

Yonca Uslu
PCC Eğitmen / Mentör / Süpervizör Koç

Uzun yıllar finans sektöründe çalıştıktan sonra, emekliliğine on ay kala istifa etmiş bir Bankacının yolculuğu…Evet yanlış duymadınız emeklilik hakkına tam da on ay kala gelen istifa ile başlıyor benim koçluk serüvenim. Hayat her insana altın tabakta sunulmuyor.Kendini ve tecrübeni ispat edebilmen için fedakarlıklarda bulunmak gerekiyor.Bazen zirveye gelene kadar tırnaklarınla kazıman gerekiyor ve ben mesleğe böyle başlayanlardanım.İşyerindeki her pozisyonu hak ederek bileğimin hakkıyla tabiri caizse inleyerek aldım ve hakettim.Ancak öyle zamanlar olur ki; başındaki yöneticiler  ; seni yok sayar , mobinge uğrarsın , başarın görülmez , motivasyonsuzluk seni yok eder.Böyle bir süreçten geçtikten sonra artık pes ettim.Benden , aldığımın kat ve kat fazlası gidiyordu. Ailemden, çocuklarımdan, eşimden ve en çok da kendimden sağlığım ve kişiliğim elden gitmeden son vermeliydim ve o büyük kararı aldığım gün yıllardan sonra ilk kez derin bir uyku uyudum.

 

Yıllarca yoğun ve ağır bir tempoda çalıştıktan sonra ev hayatına altı ay dayanabildim ve neler yapa bilirimi düşünmeye başladım araştırdım ve Koçluk mesleği ile tanıştım. Çeşitli eğitimler aldıktan sonra ICF ile tanıştım.Bu işi yapacaksam kuralına uygun ve etik kurallar çerçevesinde kazanılmış bir ünvanla yapmalıydım.

 

İşte benimle bağdaşan yeni işimle yola devam etmem böyle başladı.Koçluk benim üzerime giydiğim çok rahat bir elbise gibiydi bana yakıştığını düşündüğüm ve üzerimde taşımaktan sonsuz mutluluk duyduğum ve en önemlisi kendimi içinde çok iyi hissettiğim şık ve üzerime tam oturan bir elbise. Takılarım, çantam , aksesuarlarım da elbiseme uygun kullandığım koçluk araçlarımdı.

 

Birgün dedim ki; geçmiş iş yaşantında sıkıntılı dönemlerin oldu Yonca ; tıkandığın çıkış yolu bulamadığın anları yaşadın.Peki bunu tüm profesyonel iş dünyasındakiler yaşamalı mı? İşte cevabım geldi:

 

-Kendi yaşadığım kurumsal sıkıntıları, kariyer planlamasındaki boşlukları, ast-üst  ilişkisini hiçbir çalışan yaşamamalıydı.İşte tam bu noktada yapmam gerekenin kurumsal çalışanların yönderi olma fikri olduğunu farkettim.Böylece Performans ve Finansal Koçluk alanında hizmet vermeye başladım.

 

Koçluk yanında mentörlük ve eğitim de vermeliydim.Çünkü koçlukla birleşince hepsinin bütünlüğü ben de ayrı bir haz olarak ortaya çıkıyordu. Çalışanların iş ve özel hayatlarına dokunabilecek kişisel eğitimlerle ve CCE akreditasyonlu Finansal Koçluk eğitimimle hizmet vermeye davam ediyorum.

 

Unutmamamız gereken;

 

  • İstediğimizin ne olduğu?
  • Hedefimize giden yolda bizi kimler sabote ediyor?
  • O hedef için belirlediğimiz süre nedir ?
  • Bu gerçekten kendi koyduğumuz bir hedef mi ?
  • Bunu gerçekten çok istiyor muyum ? sorularıyla kendimize cevap vermeliyiz.

Hayat felsefem ‘’  Daima üret ve ürettiğini hayata geri ver ; ver ki ışığınla herkes aydınlansın.’’

VİZYONUNU YARAT MİSYONUNU YANSIT!!!

Yonca USLU, PCC